Większy akumulator do UPS, wydłużenie czasu podtrzymania zasilania.

Okres awaryjnej pracy na bateriach zależny jest przede wszystkim od pojemności instytucji banku akumulatorów. W bardzo wielu przypadkach sprzętów UPS prawdopodobne jest wydłużenie czasu autonomii poprzez najłatwiejszą rozbudowę baterii. Dla pozyskania większej pojemności kolejne gałęzi akumulatorów do UPS należałoby dołączać równolegle - zachowując takie samo napięcie.

Przy rozbudowie opłaciłoby się zwrócić wzgląd, na to iż zasilacze UPS opracowywane są na daną wydajność oraz okoliczności pracy. Z pominięciem teoretycznej możliwości rozbudowy instytucji banku akumulatorów do jakichkolwiek wielkości są pewne ograniczenia w dziedzinie zwiększania pojemności, które opłaciłoby się brać pod wzgląd.

Ograniczenia mogące utrudnić lub uniemożliwić rozbudowę pojemności akumulatorów:

Wydajność ładowarki

Ograniczenia elektroniczne

Wytrzymałość przetwornicy / falownika

Zastosowanie akumulatora o mniejszej pojemności niż montowana fabrycznie także jest możliwe. W tym wypadku zaś nie ma teraz tak znacznej dowolności. Wspólnie ze zmniejszeniem baterii akumulatorów spada oczywiście czas podtrzymania.

Zależność czasu pracy od temperatury otoczenia

Na dostępną pojemność a co po tym następuje czas pracy na bateriach, wpływ ma ciepło akumulatorów. W związku z taką sytuacją szacując wymaganą pojemność pod rozwagę opłaciłoby się brać najniższą temperaturę, przy której zasilanie ma się odbywać z baterii.

Pojemność znamionowa dla większości akumulatorów podawana jest w temperaturze 20 - 25 st. C. W temperaturze 0 stopni C taki sam akumulator zaoferuje w przybliżeniu 80% pojemności nominalnej a w -20 st. C już tylko w przybliżeniu 60%.

Szczególnie dla akumulatorów zatrudnionych na zewnątrz, przy liczeniu minimalnej pojemności, powinna być uwzględniania najniższa możliwa ciepło otoczenia.

Zbyt duży prąd ładowania

Ograniczeniem może być ponadto prąd ładowania. Akumulator nie może być ładowany zbyt dużym prądem, częstokrotnie jako górną granicę daje się 30% pojemności akumulatora. Tak więc dla akumulatora 65Ah maksymalny prąd łasowania to około 20A.

Zbyt intensywne ładowanie akumulatora, prądem dużym niźli zalecany, może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.